zboże-wołek-zbożowy
Wołek zbożowy i jego zwalczanie
4.8 (95%) 4 głos[y]

Wołek zbożowy – Wygląd i biologia

Chrząszcze tego szkodnika  są przeważnie koloru jasnobrązowego, ciemnobrązowego lub czarnego, a ich ciało lekko połyskuje. Przeważnie są długości od 2 do 5 mm. Sam  kolor ich ciała najbardziej zależy do ich wieku, gdy są młode, to znaczy zaraz po procesie zmiany w chrząszcza mają barwę jasnożółtą. Szkodniki te posiadają wyciągniętą głowę oraz zgięte czułki. Sam owad posiada na ciele liczne wgłębienia, które wyglądem przypominają elipsy, a na dnie dołków znajdują się szczecinki. Wszystkie dołki tworzą bardzo widoczne rzędy. Różnica między samcem a samicą nie jest zbyt wyraźnie zaznaczony, osobniki płci męskiej przeważnie mają krótszą i grubszą głowę i tyle segmenty ciała skierowane w dół.

 

Wołek Zbożowy – Cykl Rozwojowy

 

Wołek Zbożowy – Larwa sięga długości około 2,5 mm, nie posiada nóg oraz się łukowato zgięta. Larwa tego szkodnika posiada białe ciało z wyraźnie widocznymi brązowymi szczękami. Poczwarka przeważnie rozwija się wewnątrz ziarna. Jaja są białe, lśniące oraz kształtem przypominające owal. Jaja składane przez tego szkodnika są niewielkie, ponieważ sięgają od 0,6 do 0,8 mm długości oraz 0,2 do 0,3 szerokości.

 

Czego nie lubi wołek zbożowy – Wilgotność i temperatura

 

Chrząszcze wołka zbożowego po przejściu procesu przepoczwarzania przebywają w środku ziarna a po kilku lub kilkunastu dniach zaczynają kopulować i składać jaja. Życie oraz jego długość w przypadku tych owadów jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi, a dokładniej mówiąc z wilgotnością powietrza i temperaturą. W związku z tym faktem sam szkodnik może żyć od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy. Dla przykładu, gdy wilgotność powietrz wynosi około 75% a temperatura wach się od 28 do 30 stopni wołki żyją około 5 miesięcy. Natomiast chrząszcze owada pozbawione żywności i gdy wilgotność względna wynosi 100% oraz temperatura jest w granicach 5-6 stopni mogą one żyć około 160 dni, natomiast jeżeli wilgotność waha się w granicach od 0 do 10% tego typu szkodniki mogą przeżyć maksymalnie kilkanaście dni.

wolek-zbożowy-biolog-terenowy

Wołek zbożowy – występowanie

Ten rodzaj szkodnika przeważnie występuje w strefach gdzie klimat jest umiarkowany w obiektach zamkniętych. W Polsce przeważnie spotykany w magazynach ziarna pszenicy, jęczmienia, żyta, owsów, kukurydzy, gryka, ryżu.

 

Wołek zbożowy – zwalczanie,  środki

Aktualnie jedyną metodą na pozbycie się wołka zbożowego jest zatrudnienie odpowiedniej firmy, która przeprowadzi zabieg fumigacji i gazowania zboża. Dodatkowo ziarno można zabezpieczyć preparatem K-Obiol 25 S.C. Profesjonalne firmy podczas pozbywania się szkodnika jakim jest wołek zbożowy stosują różne preparaty do gazowania zboża.