zboże-wołek-zbożowy
4.8/5 - (59 votes)

Wołek zbożowy – Wygląd i biologia

Chrząszcze tego szkodnika  są przeważnie koloru jasnobrązowego, ciemnobrązowego lub czarnego, a ich ciało lekko połyskuje. Przeważnie są długości od 2 do 5 mm. Sam  kolor ich ciała najbardziej zależy do ich wieku. Gdy są młode, to znaczy zaraz po przeobrażeniu w chrząszcza mają barwę jasnożółtą. Szkodniki te posiadają wyciągniętą głowę oraz zgięte czułki. Owad ten posiada na ciele liczne wgłębienia, które wyglądem przypominają elipsy, a na dnie dołków znajdują się szczecinki. Wszystkie dołki tworzą bardzo widoczne rzędy. Różnice między samcem a samicą nie są wyraźnie widoczne. Osobniki płci męskiej przeważnie mają krótszą i grubszą głowę a tylne segmenty ich ciała skierowane są w dół.

Wołek Zbożowy – Cykl Rozwojowy

Jaja wołka zobożowego są białe, lśniące oraz kształtem przypominające owal. Jaja osiągają od 0,6 do 0,8 mm długości oraz 0,2 do 0,3 szerokości. Larwa osiąga do 2,5 mm długości ciała, nie posiada nóg oraz jest łukowato wygięta. Larwa tego szkodnika posiada białe ciało z wyraźnie widocznymi brązowymi szczękami. Poczwarka przeważnie rozwija się wewnątrz ziarna.

Czego nie lubi wołek zbożowy – Wilgotność i temperatura

Chrząszcze wołka zbożowego po przejściu procesu przepoczwarzania przebywają w środku ziarna a po kilku lub kilkunastu dniach zaczynają kopulować i składać jaja. Życie oraz jego długość w przypadku tych owadów jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi, a dokładniej mówiąc z wilgotnością powietrza i temperaturą. W związku z tym faktem sam szkodnik może żyć od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy. Dla przykładu, gdy wilgotność powietrz wynosi około 75% a temperatura wacha się od 28 do 30 stopni wołki żyją około 5 miesięcy. Natomiast chrząszcze owada pozbawione żywności i gdy wilgotność względna wynosi 100% oraz temperatura jest w granicach 5-6 stopni mogą one żyć około 160 dni. Przy wilgotności wynoszącej od 0 do 10% wołki zbożowe mogą przeżyć maksymalnie kilkanaście dni.

wolek-zbożowy-biolog-terenowy

Wołek zbożowy – występowanie

W strefie klimatu umiarkowanego wołek zbożowy występuje w obiektach zamkniętych. W Polsce przeważnie spotykany jest w magazynach ziarna pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa, kukurydzy, gryki, ryżu.

Wołek zbożowy – zwalczanie,  środki

Aktualnie jedyną metodą na pozbycie się wołka zbożowego jest zatrudnienie odpowiedniej firmy, która przeprowadzi zabieg fumigacji zboża. Dodatkowo ziarno można zabezpieczyć specjalnymi preparatami.