skórek zbożowy trogoderma granarium
4.8/5 - (56 votes)

Skórek Zbożowy – jak wygląda, jak się pozbyć

Skórek zbożowy to chrząszcz z rodziny skórnikowatych. Jest on jednym z nielicznych przedstawicieli tej rodziny preferujących dietę roślinną. Skórek zbożowy jest jednym z najgroźniejszych szkodników nasion. Skórek zbożowy zaliczany jest do stu najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie.

Występowanie skórka zbożowego

Skórek zbożowy pochodzi z południowej Azji. Chrząszcze skórka zbożowego preferują miejsca gorące i suche. Często występują w miejscach, w których przechowywane jest zboże i inne produkty żywnościowe. Pierwotny obszar występowania skóra zbożowego rozciągał się od Birmy przez Indie aż po Zachodnia Afrykę. Skórek zbożowy jest organizmem synantropijnym zazwyczaj żyjącym w pobliżu ludzkich siedzib. Skórek zbożowy jest gatunkiem inwazyjnym w wielu państwach świata w tym między innymi w krajach śródziemnomorskich, Azji środkowo-wschodniej, Afryce i Ameryce północnej. Zdolność skorka zbożowego do przeżycia w nowym środowisku w dużym stopniu uzależniona jest od rodzaju produktu w którym jest transportowany. Rozwojowi skórka zbożowego w nowym miejscu szczególnie silnie sprzyja mąka jęczmienna i połamane ziarna pszenicy. Skórek zbożowy przyczynia się do obniżenia żywotności zbóż i utraty masy przechowywanych ziaren przez co stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa i handlu międzynarodowego. Z tego powodu w wielu krajach podejmowane są liczne działania mające na celu ograniczenie ekspansji skórka zbożowego.

Skórek Zbożowy – Jak się pozbyć

Metody zwalczania skórka zbożowego są podobne jak w przypadku zwalczania większości gatunków owadów żerujących w zbożu. Walka z intestacją wywołaną przez skórka zbożowego jest wyjątkowo trudna w związku z tym, że jest on wyjątkowo odporny na głód, preferuje suche otoczenie i jest odporny na wiele rodzajów insektycydów.

Zagrożenia ze strony skórka zbożowego

Spożywanie pokarmów zainfekowanych przez skórka zbożowego może doprowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych w tym między innymi podrażnienia skóry i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Morfologia i rozwój skórka zbożowego

Dorosłe chrząszcze skórka zbożowego są brązowe i mają od 1,6 do 3 milimetrów długości. Larwy skórka zbożowego mają do 5 milimetrów długości i pokryte są gęsto czerwono-brązowymi włoskami. Stadium larwalne skórka zbożowego trwa od czterech do sześciu tygodni, ale w niesprzyjających warunkach rozwój larw skórka zbożowego może trwać nawet do 7 lat. Samce skórka zbożowego  są ciemnobrązowe lub czarne, a samice nieco jaśniejsze. Dorosłe chrząszcze skórka zbożowego żyją od 5 do 10 dni.

Jaja skórka zbożowego są cylindryczne. Mają one 0,7 milimetra długości i 0,25 milimetra szerokości  ważą 0,02 miligrama. Jaja skórka zbożowego tuż po złożeniu są mlecznobiałe, ale w ciągu kilku godzin od złożenia zmieniają kolor na jasnożółtawy. Rozwój skórka zbożowego w znaczącym stopniu uzależniony jest od jego diety. Najlepiej rozwija się on w życie. Skórek zbożowy rozwijać się może również  w innych rodzajach żywności jak na przykład ryż i orzechy, ale samice skórka zbożowego odżywiające się taką dietą cechują się niższą płodnością, dorosłe osobniki osiągają niższą masę, a długość rozwoju larw ulega wydłużeniu.

 

Powstrzymanie rozpowszechniania się skórka zbożowego

Przykładem kraju, który wprowadził poważne ograniczenia mające na celu niedopuszczenie do pojawienia się skórka zbożowego w danym państwie są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W 2011 roku Departament Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ustalił ograniczenia importu zboża z regionów w których występuje skórek zbożowy. Regulacje te dotyczą przywozu między innymi ryżu, ciecierzycy, soi i nasion strączkowych i obowiązują w stosunku do wielu państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu o Południowej Azji.


Artykuł: Karaczan Prusak – zagrożenia i zwalczanie