mol odzieżowy
4.5/5 - (67 votes)

Skąd się biorą mole odzieżowe 

Naturalnym terenem występowania moli odzieżowych zwanych inaczej molami ubraniowymi jest Europa, ale z pomocą ludzi owad ten rozprzestrzenił się na wielu terenach poza europejskich takich jak między innymi Australia. Zarówno osobniki dorosłe jak i larwy moli odzieżowych preferują warunki w których panuje słabe oświetlenie. Jeśli mole odzieżowe znajdą się w dobrze oświetlonym pokoju będą próbowały przenieść się pod krawędzie dywanów lub mebli. Ulubionymi miejscami przebywania larw moli odzieżowych są ręczne dywaniki pod którymi larwy mogą się czołgać i powodować szkody od dołu.

 

Rozwój moli ubraniowych – jaja i larwy

Samice moli odzieżowych składają jaja w liczących od 30 do 200 jaj klastrach. Jaja przyczepiane są przez samice do powierzchni przy pomocy żelatynowego kleju. Po od 4 do 10 dni z jaj wylęgają się niewielkie, białe gąsienice, które natychmiast rozpoczynają żerowanie. Dorosłe samice moli odzieżowych mają dużo mniejszą niż jest to w przypadku samców tendencję do przemieszczania się. Mole odzieżowe obojga płci wolą raczej poruszać się pieszo niż latać. Niektóre spośród osobników dorosłych moli ubraniowych nigdy nie latają. W najkorzystniejszych warunkach cykl rozwojowy moli odzieżowych trwa miesiąc , ale w warunkach niesprzyjających jego długość może przedłużyć się nawet do kilku lat. Idealne warunki do rozwoju moli odzieżowych to temperatura wynosząca 24 stopnie Celsjusza i wilgotność względna wynosząca od 70 do 75 %. Osobniki dorosłe moli nie odżywiają się ani nie piją.  Całe niezbędne im pożywienie i wodę pobierają w trakcie stadium larwalnego. Zajmują się jedynie rozmnażaniem. W budynkach podgrzewanych mole odzieżowe mogą rozwijać się przez cały rok.

Żerowanie moli odzieżowych

Mole odzieżowe znane są z tego, że odżywiają się odzieżą i naturalnymi włóknami. Potrafią trawić keratynę znajdującą się w wełnie i jedwabiu. Mole odzieżowe lubią zwłaszcza tkaniny brudne zawierające ludzki pot lub inne rozlane na nich płyny organiczne. Brudne tkaniny przyciągają larwy moli odzieżowych nie tylko dlatego że są dobrym źródłem pożywienia, ale także dlatego, że są one dobrym źródłem wilgoci. Mole odzieżowe nie potrzebują do życia wody w postaci płynnej. Wystarcza im wilgoć zawarta w zjadanych przez nie tkaninach. Wśród spożywanych przez mole odzieżowe produktów spożywczych znajdują się między innymi: bawełna, len, jedwab, wełna i futra. Mole odzieżowe mogą spożywać włókna syntetyczne jeżeli są one zmieszane z wełną. Mole odzieżowe żerują również w piórach, sierści, otrębach, semolinie, herbatnikach, kazeinie, owadach muzealnych i mące.

Jak się pozbyć Moli Odzieżowych 

Istnieje wiele metod zwalczania moli odzieżowych. Są to:

  • energiczne wyczesywanie moli z ubrań podczas których wyczesywane są z nich jajka i larwy.
  • Łapanie moli w pułapki. Pułapki na mole zazwyczaj wykonywane są z kartonów w których umieszczane są sztuczne feromony przyciągające mole odzieżowe.
  • Zamrażanie zainfekowanych przez mole ubraniowe ubrań przez kilka dni w temperaturze poniżej -8 ° C
  • Wysoka temperatura (49 ° C przez 30 minut lub dłużej). Wysoka temperatura może zostać uzyskana poprzez umieszczenie porażonych przez mole materiałów na poddaszu lub słońcu podczas upalnych dni, ale w Polsce rzadko jest na tyle ciepło by było to możliwe. W Polsce najprostszą metodą na uzyskanie zabijającej mole temperatury jest wypranie ubrań w wysokiej temperaturze.
  • Odkurzanie – Mole odzieżowe często chowają się w listwach i dywanach. Regularne odkurzanie tego typu miejsc jest konieczne w celu ich wyeliminowania.
  • Permetryna to skuteczny środek zwalczający mole odzieżowe