Czym są roztocza ?
Roztocza to małe stawonogi należące do podklasy Acari (znanej również jako Acarina) i klasy Arachnida. Dyscyplina naukowa poświęcona badaniu kleszczy i roztoczy nazywa się akarologią. Roztocza są jedną z najbardziej różnorodnych i odnoszących największe sukcesy grup bezkręgowców. Wykorzystują szeroki wachlarz siedlisk, a ze względu na ich niewielki rozmiar (większość z nich to drobne zwierzęta), w dużej mierze pozostają niezauważone. Opisano około 48.200 gatunków roztoczy.
Gdzie występują roztocza? łóżka, pościele, materace
Roztocza zajmują szeroki zakres nisz ekologicznych. Wiele gatunków roztoczy żyje w glebie. Inne są drapieżne lub pasożytnicze. Często zmieniają miejsca występowania na ciepłe i wilgotne miejsca w pobliskim otoczeniu ludzi. Roztocza kurzu domowego można także znaleźć w łóżku i w pościeli.
Czym odżywiają się roztocze
Roztocze jedzą dużo różnych materiałów, w tym również żyjące i martwe rośliny, grzyby, porosty i padlinę. Głównym pożywieniem żyjących w otoczeniu człowieka roztoczy kurzu domowego jest ludzki naskórek. Wiele gatunków roztoczy pasożytuje na roślinach i zwierzętach. Roztocza pasożytnicze często pasożytują na różnych gatunkach owadów w tym miedzy innymi pszczół i mrówek.
Roztocza widziane gołym okiem – Największe gatunki
Tropikalne gatunek Archegozetes longisetosus jest jednym z najsilniejszych w stosunku do swojej masy ciała gatunków zwierząt. Potrafi podnieść ciężar 1182 razy cięższy od swojego ciała. Z kolei inny gatunek roztoczy Paratarsotomus macropalpis jest najszybszym zwierzęciem na świecie jeśli wziąć pod uwagę stosunek prędkości i długości ciała.
Roztocza w łóżku i pościeli – zagrożenia ze strony roztoczy
Większość gatunków roztoczy jest nieszkodliwa dla ludzi, ale kilka gatunków roztoczy może pasożytować na ludziach, przenosić choroby lub wywoływać alergie.
Roztocza kurzu domowego znajdujące się w ciepłych i wilgotnych miejscach takich jak łóżka, pościele powodują kilka form chorób alergicznych, w tym katar sienny, astmę i egzemę, a także nasilają atopowe zapalenie skóry
Roztocza – jak się pozbyć
Najskuteczniejszą metodą walki z roztoczami jest przewietrzenie mieszkań ale także zmniejszenie wilgotności w miejscach rozwoju tych pasożytów takich jak łóżka, pościele, materace a także dywany. Również zalecane jest utrzymanie pomieszczeń w czystości co na pewno przyczyni się do zmniejszenia aktywności roztoczy.