ozonowanie-ozonator-ozon
4.8/5 - (59 votes)

Ozonowanie wykorzystywane w dezynfekcji.

Dezynfekcja za pomocą ozonowania to bardzo skuteczna metoda zwalczani bakterii, grzybów, drobnoustrojów i roztoczy z powietrza i wody. Jest to bardzo popularna metoda ponieważ zapewnia 100% bezpieczeństwa i efektywności. Dodatkowo ozonowanie pozwala usuwać nieprzyjemne zapachy.

Budowa ozonu – czyli co to jest ozon.

Z ozonem w naturze możemy się spotkać podczas burzy, gdy mamy styczność z wyładowaniami atmosferycznymi. Ozon zbudowany jest z trzech atomów tlenu. Powstaje on podczas działania promieni UV.

Środek od usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Ozon jako środek jest także skuteczny przy usuwaniu różnego rodzaju brzydkich zapachów takich jak dym papierosowy, zapach związków chemicznych, różnego rodzaju odorów i innych rodzajów zapachów. Ozonowanie jest często stosowaną metodą w branżach takich jak hotelarstwo lub gastronomia. Ozonowanie można wykorzystać do: dezynfekcji pomieszczeń po pożarach, usuwaniu zapachów z hoteli, dezynfekcji gabinetów lekarskich, piwnic, usuwania zapachów z szatni sportowych, wnętrz aut oraz klimatyzacji samochodowej, ozonowania restauracji, dezynfekcji karetek pogotowia, usuwania zapachów po zgonach, oraz pleśni po powodziach.

Jak wygląda ozonowanie.

Przed ozonowaniem należy zabezpieczyć miejsce w którym będzie przeprowadzany ten zabieg. Zaczynając od pozbycia się z pomieszczenia roślin, zwierząt  i zabezpieczenia sprzętu elektrycznego na przykład poprzez zawinięcie go w specjalną folię. Należy także dokładnie uszczelnić całe pomieszczenie. Ozonowanie nie usunie grzyba dlatego należy to zrobić przed tym zabiegiem.

Do wykonania zabiegu używa się specjalnych ozonatorów, które umieszcza się w pomieszczeniu przeznaczonym do dezynfekcji. Proces ozonowania może trwać od 1,5 do 12 godzin, a jego długość uzależniona jest od wielkości pomieszczenia i stopnia zanieczyszczenia. Po całym procesie należy odczekać co najmniej 30 minut zanim będzie można wywietrzyć pomieszczenie. Ozonowania należy wykonywać w specjalnie do tego przeznaczonych maskach. W przypadku profesjonalnych firm dezynfekujących proces ten jest nadzorowany poprzez pracownika za pomocą odpowiedniego sprzętu do sprawdzania stężenia ozonu w powietrzu. Niska wartość ozonu nie jest niebezpieczna dla człowieka a jeśli pomieszczenie nie zostanie wywietrzone to ozon po jakimś czasie rozłoży się sam.

Ozonowanie jest bardzo skuteczne i posiada szeroki zakres zastosowań. Od zwalczania zapachów, poprzez usuwanie bakterii, wirusów oraz różnego rodzaju alergenów.