mucha-domowa-makro-biolog

Dezynsekcja – zwalczanie owadów

Jednym z większych problemów w przemyśle spożywczym są szkodniki zaliczane do owadów, które niszczą produkowaną i magazynowaną żywność, a co za tym idzie narażają producentów na straty. Owady spędzają prawie całe swoje życie w otoczeniu pożywienia. Przeprowadzając okresowe inspekcje można zabezpieczyć się przeciwko tego typu szkodnikom i od razu podjąć działania tuż po pojawieniu się problemu. W takim wypadku dezynsekcja jest najskuteczniejsza.

Podział szkodników przemysłu spożywczego

W każdym rodzju produktów występują inne szkodniki.

  • W fasoli, grochu i innych rodzajach produktów strączkowych – Chrząszcze Strąkowcowate,
  • W Kawie i Kakao – Rozkruszek mączny, Ćmy magazynowe, Spichrzel orzechowiec,
  • W makaronach – Wołek zbożowy oraz Wołek ryżowy,
  • W ziarnach zbóż – Wołek zbożowy, Omacnica spichrzanka, Wołek ryżowy, roztocza, Spichrzel surynamski, Chrząszcze ukrywkowate, Kapturnik zbożowiec, Trojszyki,
  • Mąka zmielona oraz produkty zbożowe – Mklik mączny, Omacnica spichrzanka, Rozpłaszczek rdzawy, Chrząszcze ukrywkowate,
  • Suszone warzywa – Omacnica spichrzanka
  • Suszone owoce – Omacnica spichrzanka, Chrząszcz tytoniowy, Spichrzel orzechowiec, Przykrótek półskrzydły
  • Ser –  Naścierwek, Chrząszcze skórnikowate
  • Orzechy oraz wyroby cukiernicze – Omacnica spichrzanka, Spichrzel orzechowiec,
  • Materiały zwierzęce – Mole, Ćmy grzebiące, Chrząszcze tęgopokrywowe,

Karaczany, muchy, mrówki

Owadami, które stanowią największe zagrożenie dla przemysłu spożywczego są karaczany, mrówki i muchy. Pierwsze z nich często niszczą żywność poprzez pozostawianie w niej swoich odchodów oraz przenoszenie brudu i zarazków. Można je poznać po charakterystycznym zapachu. Należy jednak zwrócić uwagę że nie wszystkie Karaczany zaliczamy do szkodników.

wolek-zbożowy-biolog

Drugą grupe czyli mrówki zaliczamy do szkodników, ponieważ zanieczyszczają żywność. Produkty w których zostały znalezione mrówki należy zniszczyć. Trzecią grupą są muchy, które są najgorsze z nich.  Ze względu, iż są najbardziej mobilnymi z tych wszystkich szkodników roznoszą dużą liczbę czynników chorobotwórczych. Stanowią one także bardzo liczną grupę szkodników.

Metody zwalczania insektów

Gdy mamy do czynienia z insektami, metody fizyczne zazwyczaj nie są skuteczne. Jedną z bardziej skutecznych metod zwalczania owadów są lampy owadobójcze, lecz działają one tylko na insekty latające. Przeważnie do dezynsekcji stosuje się insektycydy. W związku z tymi iż pestycydy stanowią spore zagrożenie dla magazynowanych towarów i żywności należy stosować je tylko gdy jest to naprawdę konieczne, a najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie DDD.

Pestycydy zwalczające owady dzielimy na proszki zwilżane, preparaty do zamgławiania i zadymiania, koncentraty stężone oraz trutki i przynęty.

4.8/5 - (59 votes)