Komary – dlaczego komary atakują człowieka?
Komary to jeden z pospolitych gatunków występujący na terenie Europy. Owady te są drobnymi i małymi
stworzeniami osiągającymi od 3 do maksymalnie 6 mm długości ciała. Ze względu na fakt iż są owadami lotnymi posiadają skrzydła, które pokryte są małymi łuskami tak jak reszta ciała. Dzięki temu komary posiadają charakterystyczne ubarwienie na wzór soli pomieszanej z pieprzem. W Polsce występuje około 47 gatunków owadów z tego rodzaju, z czego część z nich ( 9 gatunków ) może występować plagowo. Z wszystkich 47 gatunków owadów na szczęście tylko 3 gatunki są w stanie przenosić groźne choroby typu malaria, lecz nie stwierdzono ich występowania od ponad 50 lat.
Komary, a dokładniej komarzyce atakują człowieka ale także inne zwierzęta, ponieważ same potrzebują do produkcji jak i rozmnażania się. W przypadku samic, posiadają one aparaty gębowe kująco-ssące, które pozwalają im przebić skórę ofiary oraz wyssać z niej odpowiednią ilość krwi, która jest im potrzebna do złożenia jaj. Owady z tej grupy składają swoje jaja bezpośrednio do wody w zbiornikach wód stojących takich jak stawy, bagna, kałuże leśne, sadzawki.
Ile żyją komary? Długość życia komara
Ile żyje komar, ile żyje komarzyca? Komary nie należą do owadów długo-żyjących, średnio ich długość życia wacha się około 10 dni. Samice komara potrafią przeżyć o wiele dłużej, ponieważ ich okres życia waha się od 6 do 8 tygodni, a w stanie hibernacji nawet do 6 miesięcy. Oczywiście mało kiedy zdarza się, iż komary dożywają takiego okresu, ponieważ posiadają dużą liczbę wrogów, którymi są między innymi jaskółki czy żaby.
Komary – Ciekawostki
Dymorfiz Płciowy – Komar a Komarzyca. W przypadku tego typu owada płeć męska od żeńskiej znacznie się różnią. W przypadku komarzyc, posiadają one aparat gębowy przystosowany do pobierania krwi z innych zwierząt, oraz nie są one tak owłosione. Komary natomiast posiadają owłosione ciało oraz krzaczaste czułki, dzięki którym odbierają zapachy wydzielane przez komarzyce.
Sposoby na komary w domu
Do zastosowania w domu mamy kilka metod na odstraszanie komarów. Jedną z nich i najczęściej stosowana są preparaty na komary do smarowania oraz pryskania. Alternatywą są odpowiednie urządzenia „na komary do gniazdka”, które niekiedy okazują się być nieskuteczne.
Sposoby na komary w ogrodzie
W ogrodzie natomiast problem z komarami jest większy i w tym wypadku będzie potrzeba więcej pracy aby się ich pozbyć albo chociaż ograniczyć ich populację. Jednym z mniej znanych sposobów na komary w ogrodzie jest posadzenie naturalnych roślin które odstraszają komary. Są nimi między innymi kocimiętka, bazylii, mięta, rozmaryn lub pomidory. Alternatywą tej metody jest także skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ddd, która świadczy usługi odkomarzania. Niestety jest to droższy koszt, i mało kiedy indywidualny klient decyduje się na taką metodę.