wołek zbożowy
4.7/5 - (74 votes)

Czym jest wołek zbożowy ? 

Wołek zbożowy to owad z rodziny ryjkowcowatych. Charakterystyczną cechą ryjkowcoatych jest przekształcony w ryjek aparat gębowy. Na całym świecie występuje około 40 tysięcy gatunków wołków zbożowych z czego 770 gatunków żyje w Polsce. Wołek zbożowy to groźny szkodnik magazynowy zbóż.

Jak wygląda wołek zbożowy?

Wołek zbożowy ma od dwóch do pięciu milimetrów długości. Młode chrząszcze wołków zbożowych są jasnobrązowe, a nawet słomkowe. Ciało wołka zbożowego jest smukłe, a głowa wyciągnięta w ryjek o owalnym przekroju poprzecznym. Czułki wołka zbożowego są kolankowate zgięte. Starsze wołki zbożowe są czarne i lekko połyskujące. Samce i samice wołka zbożowego są do siebie bardzo podobne. Ryjek samców jest grubszy i krótszy niż w przypadku samic.

Żerowanie wołka zbożowego

Wołki zbożowe żerują w ziarnach zbóż, produktów powstających z ich przemiału, pieczywie, żołędziach i suszonych owocach. Osobniki dorosłe zjadają do 1 miligrama pokarmu dziennie. W trakcie rozwoju larwy wołków zbożowych zjadają dwunastokrotnie więcej ziarna niż wynosi masa osobników dorosłych.

Rozwój wołka zbożowego

Wołki zbożowe łączą się w pary wkrótce po wyjściu ze stadium poczwarki. Po kilku dniach samice zaczynają składać jaja. Samice wołka zbożowego składają od jednego do dziewięciu jaj dziennie. Samice wygryzają ryjkiem otwory w jajach, a potem składają do wnętrza ziaren jajo i zasklepiają otwór w jaju. Pojedyncza samica składa około 150 jaj. Jaja wołka zbożowego są białe. Jaja składane są przez samice tylko jeśli temperatura zawiera się w przedziale od 10 do 34 stopni Celsjusza. Rozwój jaja wołka zbożowego trwa około 4 dni. Beznogie larwy wołka zbożowego rozwijają się wewnątrz ziaren. W pojedynczym ziarnie rozwija się pojedyncza larwa wołka zbożowego. W trakcie rozwoju larwy wołka zbożowego linieją cztery razy. Larwy wołka zbożowego dorastają do 2,5 milimetrów długości. Stadium poczwarki wołka zbożowego trwa dziewięć dni. Chrząszcze wołka zbożowego pozostają w ziarnach jeszcze przez kilka dni po przekształceniu z poczwarki. W optymalnych warunkach (temperatura wynosząca 26 stopni  Celsjusza, wysoka wilgotność) rozwój wołka zbożowego trwa 35 dni. Wołki zbożowe żyją 5 miesięcy. W ciągu roku rozwija się od 2 do 3 pokoleń wołków zbożowych.

Czego nie lubi wołek zbożowy

Wołki zbożowe nie lubią niskich temperatur. Jeśli temperatura wynosi od 6 do 10 stopni Celsjusza przestają składać jaja. Przy temperaturze wynoszącej 5 stopni Celsjusza przestają się poruszać. Jeżeli temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza lub mniej wołki zbożowe giną. W temperaturze 0 stopni Celsjusza giną po 67 dniach, w temperaturze  -9 stopni Celsjusza giną po czternastu dniach, a w temperaturze -15 stopni Celsjusza wołki zbożowe giną po 19 godzinach.

Zwyczaje wołka zbożowego

Wołki zbożowe unikają światła i zazwyczaj żyją pod pryzma ziarna. Jedynie wtedy, kiedy brakuje im pokarmu wędrują po ścianach.

Wołek zbożowy zwalczanie – Profesjonalna firma ddd