wszy zdjęcia

Czym są wszy ?

Wszy są pasożytami zewnętrznymi ciepłokrwistych ptaków i ssaków. Wszy przenoszą liczne choroby w tym między innymi tyfus. Wszy często używane są w badaniach naukowym jako organizmy modelowe w związku z tym przeprowadzono wiele badań dotyczących tych zwierząt.

Gdzie żerują wszy ?

Wszy zazwyczaj spędzają całe swoje życie na ciele pojedynczego gospodarza. Większość gatunków wszy żeruje tylko na określonych zwierzętach, a niektóre z nich jedynie na określonych częściach ich ciał. Wszy zazwyczaj nie potrafią długo przetrwać poza ciałem swojego gospodarza. W organizmach niektórych spośród gatunków wszy żyją symbiotyczne bakterie pomagające wszom w trawieniu pokarmu. Przeciętna liczba wszy przypadających na pojedynczego gospodarza jest większa w przypadku zwierząt dużych niż w przypadku zwierząt małych. Wyginięcie danego gatunku gospodarza zazwyczaj prowadzi również do wyginięcia zerujących na nim wszy. Przeżycie wszy na innym gatunku gospodarzy jest w takiej sytuacji bardzo mało prawdopodobne. Wszystkie gatunki wszy pasożytują na ciepłokrwistych kręgowcach.

Wszy - Objawy

Wszy mogą znacząco zmniejszyć żywotność życiową swoich gospodarzy, ale zazwyczaj ich wpływ na organizmy na których żerują jest umiarkowany. Wszy mogą przenosić różnego rodzaju bakterie i pierwotniaki niemniej ponieważ większość wszy spędza swoje życie na pojedynczym gospodarzu przypadki przenoszenia przez nie chorób nie są częste.

 

Gatunki wszy i różnice pomiędzy nimi

Poszczególne gatunki wszy nie różnią się znacząco pomiędzy sobą. Jest to spowodowane bardzo podobnym trybem życia. Zidentyfikowano niemal 5000 różnych gatunków wszy. Około 4000 z nich to pasożyty żerujące na ptakach, a około 800 z nich to pasożyty żerujące na ssakach.

Gdzie występują wszy ?

Wszy występują na całym świecie w tym również na Antarktydzie. 15 spośród gatunków wszy przenoszonych jest przez pingwiny.

Badania nad wszami

Badania genetyczne porównujące wszy żerujące na skórze głowy i wszy żerujące pod ubraniami wskazują, że ludzie używają ubrań już od około 80 000-170 000 lat. Naukowcy mają nadzieje, że badania genetyczne wszy ludzkich mogą doprowadzić do poznania historii ewolucji człowieka ponieważ zwierzęta te często ewoluują razem ze swoimi gospodarzami.