ozonowanie-ozonator-ozon
Ozonowanie jako metoda dezynfekcji.
5 (100%) 3 głos[y]

Ozonowanie wykorzystywane w dezynfekcji.

Dezynfekcja za pomocą ozonowania to bardzo skuteczna metoda zwalczani bakterii, grzybów, drobnoustrojów i roztoczy z powietrza i wody. Jest to bardzo popularna metoda ponieważ zapewnia 100% bezpieczeństwa i efektywności. Dodatkowo ozonowanie pozwala usuwać nieprzyjemne zapachy.

Budowa ozonu – czyli co to jest ozon.

Z ozonem w naturze możemy się spotkać burzy, gdy mamy styczność z wyładowaniami atmosferycznymi. Budowa ozonu to w zasadzie 3 atomy tlenu i powstaje podczas działania promieni UV.

Środek od usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Ozon jako środek jest także skuteczny przy usuwaniu różnego rodzaju brzydkich zapachów takich jak dym papierosowy, zapach związków chemicznych, różnego rodzaju odorów i innych rodzajów zapachów. Ozonowanie jest często stosowaną metodą w branżach takich jak hotelarstwo, gastronomia lub dezynfekcja. Ozonowanie można wykorzystać do: dezynfekcji pomieszczeń po pożarach, usuwaniu zapachów z hoteli, dezynfekcji gabinetów lekarskich, piwnic, usuwanie zapachów z szatni sportowych, wnętrz aut oraz klimatyzacji samochodowej, ozonowania restauracji, dezynfekcji karetek pogotowia, usuwania zapachów po zgonach, oraz pleśni po powodziach.

Jak wygląda ozonowanie.

Przed cały procesem ozonowania należy zabezpieczyć miejsce w którym będzie przeprowadzało się zabieg. Zaczynając od pozbycia się z pomieszczenia roślin, zwierząt  i zabezpieczeniu sprzętu elektrycznego na przykład zawijając go w specjalną folię. Po tym procesie należy uszczelnić dokładnie pomieszczenie.  Należy też pamiętać że samo ozonowanie nie usunie grzyba i należy to zrobić przed tym zabiegiem.

Do wykonania całego zabiegu używa się specjalnych ozonatorów, które umieszcza się w pomieszczeniu przeznaczonym do dezynfekcji. Sam proces ozonowania może trwać od 1,5 do 12 godzin, a długość jest uzależniona od wielkości pomieszczenia i stopnia zanieczyszczenia. Po całym procesie należy odczekać co najmniej 30 minut i można zacząć wietrzyć pomieszczenie. Proces ozonowania należy wykonywać w specjalnie do tego przeznaczonych maskach. W przypadku profesjonalnych firm dezynfekujących proces ten jest nadzorowany poprzez pracownika za pomocą odpowiedniego sprzętu do sprawdzania stężenia ozonu w powietrzu. Niska wartość ozonu nie jest niebezpieczna dla człowieka a jeśli pomieszczenie nie zostanie wywietrzone to ozon po jakimś czasie rozłoży się sam.

Ozonowanie jest świetnym pomysłem ze względów, iż jest bardzo skuteczne i posiada szeroki zakres zastosowań. Od zwalczani zapachów, poprzez dezynfekcję i usuwanie bakterii, wirusów i różnego rodzaju alergenów skuteczniej niż inne środki.