karaczan-prusak-biologia
Karaczan Prusak, zwalczanie, zagrożenia
5 (100%) 3 głos[y]

Karaczan prusak – co to za owad? Prusak – skąd się bierze.

Jest to owad potocznie zwany karaluchem, pochodzący najprawdopodobniej ze wschodu, a dokładniej okolice Azji. Udało mu się rozprzestrzenić na cały świat przy okazji transportu żywności i opakowań po niej. Owad ten jest koloru brunatnożółtego oraz posiada nieco jaśniejsze czułki i nogi. Jedną z ważniejszych cech tego owada są jego nogi oraz czułki. Dzięki pazurom i przylgie szkodniki te mogą bez problemu poruszać się po pionowych jak i poziomych ścianach. Owad ten posiada czułki, które są w ciągłym ruchu i o które bardzo dba. Wiele osób pyta czy prusak lata można od razu odpowiedzieć iż jest to nieprawdą. Karaczan prusak używa swoich wykształconych skrzydeł tylko do szybowania lub przy spadaniu.

Karaczan Prusak Gryzie ?

Karaczan Prusak jest owadem nieszkodliwym dla człowieka i nie może nas zaatakować. Szkodnik ten nie gryzie ani nie kuje ludzi dlatego nie musimy się o to bać. Większym problemem, który stanowią jest roznoszenie przez nie zarazków, mikroorganizmów i drobnoustrojów. Są w stanie przenosić około 40 popularnych chorób, które są niebezpieczne dla człowieka, zwierząt i innych organizmów.

Karaczan Prusak – jak się pozbyć.

Karaczan prusak – zwalczanie tego szkodnika nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ są odporne na wiele środków chemicznych. Występują one przeważnie w miejscach wilgotnych z dostępem do wody oraz jedzenia. Często są to miejsca takie jak kuchnie, łazienki, szpitalne stołówki. W budynkach szkodnik ten przeważnie przemieszcza i ukrywa się pod listwami podłogowymi, za meblami, w szczelinach.

Karaczan Prusak – Profesjonalne zwalczanie

Niekiedy samotna walka z tego typu owadem nie jest warta zachodu, ponieważ jest specyficznym szkodnikiem. Warto wtedy zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej firmy z zakresu dezynsekcji, która ma dostęp do skuteczniejszych preparatów dostępnych na rynku oraz specjalnego sprzętu.