Insektpol – Deratyzacja
4.8 (96%) 5 głos[y]


Gryzonie, myszy i inne szkodniki tego typu stanowią duże zagrożenie z powodu przenoszonych chorób. Dlatego właśnie deratyzacja jest ważną czynnością w życiu większości z nas.

Myszy, Szczury i inne gryzonie.

Jednymi z niechcianych szkodników w Polsce są myszy i szczury. Są to zwierzęta, które rozwinęły zdolności pozwalające im przetrwać niema w każdych warunkach naturalnych. Charakteryzują się dużą populacją oraz rozrodczością co stanowi bardzo duży problem dla wielu ludzi. Sam fakt iż przenoszą groźne choroby oraz generują straty finansowe sprawia iż stają się niechcianą grupą szkodników. Mimo powstania wielu metod deratyzacji, gryzonie te coraz lepiej przystosowują się do przetrwania używając swoich pięciu zmysłów. Najbardziej rozwiniętym ze zmysłów, które posiadają te gryzonie jest dotyk który pozwala im poruszać i orientować się w ciemności.

Przyczyny Problemów z Gryzoniami.

Jednymi z głównych przyczyn problemów z tymi szkodnikami jest fakt, iż poszukują one żywności i schronienia w domach, pomieszczeniach oraz innych miejscach blisko ludzi. Zazwyczaj gryzonie zdobywają żywność po zmierzchu gdy ciężko jest zauważyć, a tym bardziej złapać ponieważ są bardzo szybkie i zwinne. Rzadziej można zobaczyć tego typu szkodniki za dnia, ale jeśli już poszukują jedzenia gdy jest jasno to znaczy że ich populacja jest duża. Najeży wtedy od razu podjąć działania deratyzacyjne lub zamówić profesjonalną firmę zajmującą się deratyzacją tego typu gryzoni.

zwalczanie-szczurów-deratyzacja

Jak rozpoznać że mamy problem z gryzoniami?

Najłatwiejszym sposobem rozpoznania, iż mamy problem z gryzoniami są pozostawione przez nich ślady. Zazwyczaj jest to zniszczenie magazynowanych towarów, ślady po brudu, niekiedy moczu, zniszczony papier i kartony, a nawet zniszczenia drewna. Ślady zniszczenia kartonów i papieru wynikają z kwestii, iż właśnie z tych surowców budują one swoje gniazda. Tego typu gryzonie posiadają ostre siekacze, które dosyć często ścierają o drewno i uszkadzają je.

Jedną z najlepszych metod identyfikacji konkretnych gatunków jest ogląd odchodów tych gryzoni. Odchody myszy mają przeważanie 4mm długości i 1mm grubości, zaś szczurów średnio od 10 do 12 mm długości i 5 mm szerokości.  Fakt o stanie odchodów może także poinformować nas o wielu istotnych faktach. Jeżeli odchody są miękkie i błyszczące, znaczy to, że wciąż mamy do czynienia z żywymi gryzoniami, zaś jeśli odchody są różnej wielkości, duże i małe to gryzonie zdążyły rozmnożyć się.

Metody zwalczania gryzoni

Ogólnie metody zwalczani gryzoni takich jak myszy czy szczury możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą metodą jest metoda zwalczania niechemiczna. W tym wypadku stosuje się różnego rodzaju pułapki na gryzonie, a najpopularniejszymi z nich są pułapki sprężynowe oraz pułapki żywołowne na gryzonie.

Pułapki Sprężynowe

Podczas stosowania tego typu pułapek na szkodniki należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ludzi, a w szczególności dzieci oraz wymogi stawiane przez prawo. Pułapki gilotynki oraz zatrzaski są z obowiązku uzyskania pozwoleń prawnych.

Pułapki Żywołowne

Tego typu pułapki stosuje się przeważanie, gdy występuje możliwość skrzywdzenia innego rodzaju gatunków zwierząt, mogących być pod ochroną. Jest to zastąpienie metody chemicznej, a tak złapane szkodniki są humanitarnie unieszkodliwiane.

Metody Chemiczne Zwalczani Gryzoni

Jedną z metod zwalczania szkodników jest stosowanie różnych pestycydów, w szczególności rodentycydów. Niestety tak metoda ma także wady, ponieważ istnieje ryzyko skażenia żywności podczas stosowania preparatów. Mogę one też doprowadzić do pośredniego lub bezpośredniego zatrucia innych pobliskich zwierząt. Właśnie dlatego ważnym aspektem jest aby metody zwalczania gryzoni przeprowadzała profesjonalnie wyspecjalizowana firma.