4.7/5 - (58 votes)

Szczury i myszy stanowią duże zagrożenie z powodu znieszczeń powstających w wyniku ich działań. Ich zwalczanie nazwywamy deratyzacją.

Myszy i Szczury

Jednymi z niechcianych szkodników w Polsce są myszy i szczury. Są to zwierzęta, które rozwinęły zdolności pozwalające im przetrwać niemal w każdych warunkach naturalnych. Charakteryzują się dużą populacją oraz szybkim tępem rozmnażania się, co sprawia że staniowią duży problem dla wielu ludzi. Sam fakt iż przenoszą groźne choroby oraz generują straty finansowe sprawia, iż stają się niechcianą grupą szkodników. Mimo powstania wielu metod deratyzacji, gryzonie te coraz lepiej przystosowują się do przetrwania używając swoich pięciu zmysłów. Najbardziej rozwiniętym ze zmysłów, które posiadają te gryzonie jest dotyk który pozwala im poruszać i orientować się w ciemności.

Przyczyny Problemów z Gryzoniami.

Jednymi z głównych przyczyn problemów z tymi szkodnikami jest fakt, iż poszukują one żywności i schronienia w domach, pomieszczeniach oraz innych miejscach blisko ludzi. Zazwyczaj gryzonie zdobywają żywność po zmierzchu gdy ciężko je zauważyć, a tym bardziej złapać ponieważ są bardzo szybkie i zwinne. Rzadziej można zobaczyć tego typu szkodniki za dnia, ale jeśli już poszukują jedzenia gdy jest jasno to znaczy, że ich populacja jest duża. Należy wtedy od razu podjąć działania deratyzacyjne lub zamówić profesjonalną firmę zajmującą się deratyzacją.

zwalczanie-szczurów-deratyzacja

Jak rozpoznać że mamy problem z gryzoniami?

Najłatwiejszym sposobem rozpoznania, że mamy problem z gryzoniami są pozostawione przez nich ślady. Zazwyczaj jest to zniszczenie magazynowanych towarów, ślady brudu, niekiedy moczu, zniszczony papier i kartony, a nawet zniszczenia drewna. Zniszczenia kartonów i papieru wynikają z kwestii, że właśnie z tych surowców budują one swoje gniazda. Gryzonie posiadają ostre siekacze, które dosyć często ścierają o drewno.

Jedną z najlepszych metod identyfikacji konkretnych gatunków jest ogląd odchodów tych gryzoni. Odchody myszy mają przeważanie 4mm długości i 1mm grubości, zaś szczurów średnio od 10 do 12 mm długości i 5 mm szerokości. Rodzaj odchodów może także poinformować nas o wielu istotnych faktach. Jeżeli odchody są miękkie i błyszczące, znaczy to, że wciąż mamy do czynienia z żywymi gryzoniami, zaś jeśli odchody są różnej wielkości, duże i małe to gryzonie zdążyły rozmnożyć się.

Metody zwalczania gryzoni

Ogólnie metody zwalczani gryzoni takich jak myszy czy szczury możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą metodą jest metoda zwalczania niechemiczna. W tym wypadku stosuje się różnego rodzaju pułapki na gryzonie, a najpopularniejszymi z nich są pułapki sprężynowe oraz pułapki żywołowne na gryzonie.

Pułapki Sprężynowe

Podczas stosowania tego typu pułapek na szkodniki należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ludzi, a w szczególności dzieci oraz wymogi stawiane przez prawo. W celu użycia pułapek gilotynek oraz zatrzasków należy uzyskać odpowiednie pozwolenia prawne.

Pułapki Żywołowne

Tego typu pułapki stosuje się przeważanie, gdy występuje możliwość skrzywdzenia innego rodzaju gatunków zwierząt, mogących być pod ochroną. Jest to zastąpienie metody chemicznej, a tak złapane szkodniki są humanitarnie unieszkodliwiane.

Metody Chemiczne Zwalczani Gryzoni

Jedną z metod zwalczania szkodników jest stosowanie różnych pestycydów, w szczególności rodentycydów. Niestety ta metoda ma także wady, ponieważ istnieje ryzyko skażenia żywności stosowanymi preparatami. Mogę one też doprowadzić do pośredniego lub bezpośredniego zatrucia innych pobliskich zwierząt. Dlatego właśnie deratyzacja powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów.