mucha-domowa-makro-biolog

Dezynsekcja

Jednym z większych problemów w przemyśle spożywczym stanowi grono szkodników, które niszczą tworzoną i magazynowaną żywność, a co za tym idzie narażają producentów na straty. Tego typu szkodniki spędzają prawie całe swoje życie w otoczeniu pożywienia. Przeprowadzając okresowe inspekcje można zabezpieczyć się przeciwko tego typu szkodnikom i od razu podjąć działania tuż po pojawieniu się problemu. W takim wypadku dezynsekcja jest najskuteczniejsza.

Podział szkodników przemysłu spożywczego

Tak rodzaj szkodników dzielimy na grupy według tego w jakich produktach one występują.

  • W fasoli, grochu i innych rodzajach produktów strączkowych - Występują tu Chrząszcze Strąkowcowate,
  • W Kawie i Kakao - Rozkruszek mączny, Ćmy magazynowe, Spichrzel orzechowiec,
  • W makaronach - Wołek zbożowy oraz Wołek ryżowy,
  • W ziarnach zbóż - Wołek zbożowy, Omacnica spichrzanka, Wołek ryżowy, roztocza, Spichrzel surynamski, Chrząszcze ukrywkowate, Kapturnik zbożowiec, Trojszyki,
  • Mąka zmielona oraz produkty zbożowe - Mklik mączny, Omacnica spichrzanka, Mączne chrząszcze, Rozpłaszczek rdzawy, roztocza, Chrząszcze ukrywkowate,
  • Suszone warzywa - Omacnica spichrzanka oraz wiele innych szkodników
  • Suszone owoce - Omacnica spichrzanka, Chrząszcz tytoniowy, Spichrzel orzechowiec, Roztocza, Przykrótek półskrzydły
  • Ser - Roztocza, Naścierwek, Chrząszcze skórnikowate
  • Orzechy oraz wyroby cukiernicze - Omacnica spichrzanka, Spichrzel orzechowiec, roztocza
  • Materiały zwierzęce - Mole, Ćmy grzebiące, Chrząszcze tęgopokrywowe,

Karaczany, muchy, mrówki

Jednymi z zagrożeń przemysłu spożywczego są także między innymi karaczany, mrówki i muchy. Pierwsza z nich często niszczy żywność poprzez pozostawianie w niej swoich odchodów oraz przenoszenie brudów i zarazków na towary. Można je poznać po charakterystycznym zapachu. 

wolek-zbożowy-biolog

Należy także zwrócić uwagę że nie wszystkie Karaczany zaliczają się do szkodników. Druga grupa czyli mrówki należą do grupy szkodników, ponieważ skażają żywność. Produkty w których zostały znalezione mrówki należy zniszczyć aby skażenie nie rozprzestrzeniło się. Trzecią grupą są muchy, które są najgorsze z nich.  Ze względu, iż są najbardziej mobilnymi z tych wszystkich szkodników roznoszą dużą liczbę czynników chorobotwórczych oraz stanowią dosyć sporą grupę.

Metody zwalczania insektów

Gdy mamy do czynienia z insektami, metody fizyczne zazwyczaj nie są skuteczne. Jedną z bardziej skutecznych tego typu metod są lampy owadobójcze, lecz działają one tylko na insekty latające. Przeważnie do dezynsekcji stosuje się insektycydy oraz akarycydy. W związku z tymi iż pestycydy stanowią spore zagrożenie dla magazynowanych towarów i żywności należy stosować je tylko gdy jest to naprawdę konieczne, a najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie ddd.

Pestycydy zwalczające owady dzielimy na proszki zwilżane, preparaty do zamgławiania i zadymiania, koncentraty stężone oraz trutki i przynęty.